Інструменти
Ukrainian (UA)English (United Kingdom)Polish(Poland)German(Germany)French(France)Spanish(Spain)
Понеділок, 24 лип. 2017

ВИБОРЧІ СИСТЕМИ ТА ФІНАНСИ

Виборчі системи та фінанси. Фінансові можливості належать до чинників, котрі суттєво детермінують тип виборчої системи. Наприклад, бідні країни навряд чи зможуть проводити вибори у два тури або безпроблемно підраховувати голоси за складною системою голосування.  Однак не завжди простота виборчої системи може виявитися фінансово ефективною у довгостроковій перспективі.

Виборча система може бути легкою щодо організаційного забезпечення та фінансових витрат, але не відповідати нагальним потребам суспільства. Зауважимо, також що виборча система зі значними фінансовими витратами та складною процедурою іноді може забезпечити стабільність у державі, сприяти демократичній консолідації.

Фінансові й організаційні аспекти тієї чи іншої виборчої системи залежать від історичних особливостей країни, поточного контексту, досвіду та ресурсів. Зауважимо, що пропорційна виборча система за партійними списками, зокрема за закритими списками в одному загальнонаціональному виборчому окрузі, є найдешевшою і потребує найменше організаційних ресурсів. Системи голосування за принципом відносної більшості й система голосування без права передання голосу, а також система представницького голосування, альтернативного голосування, голосування з правом передання голосу, паралельні та змішані системи є складними. Найскладнішою щодо фінансового та організаційного забезпечення є система виборів у два тури.