Інструменти
Ukrainian (UA)English (United Kingdom)Polish(Poland)German(Germany)French(France)Spanish(Spain)
Субота, 19 серп. 2017

ТАКТИЧНЕ ГОЛОСУВАННЯ АБО Ж ПСИХОЛОГІЧНИЙ ЕФЕКТ ДЮВЕРЖЕ

Cвої зауваження щодо закономірностей поведінки виборців у рамках мажоритарної виборчої системи зробив М. Дюверже. У науковій літературі відомі вони під назвою ”психологічний ефект Дю верже”. За мажоритарної виборчої системи тактичне голосування відбувається тоді,- зазначав учений,- коли виборці віддають голоси за кандидата у депутати, що, на їхню думку, має більше шансів перемогти, ніж їхній улюблений кандидат, і віддають із метою справити більший вплив на результати виборів в окрузі.
Ось класичний приклад: прихильник кандидата, який займає третє, а то й нижче місце в певному виборчому окрузі, вирішує голосувати за одного з лідерів, бо стривожений тим, що “змарнує” свій голос. Той, хто байдуже ставиться до обох лідерів, майже не має мотивів тактично голосувати за котрогось із них.

Отже, тактичне голосування – це не просто голосування проти партії, що править тепер, а - голосування проти найімовірнішого переможця або партії. Хоча тактичне голосування часто полягає саме в цих варіантах, люди можуть тактично голосувати й за правлячу партію, навіть тоді, коли вона наймовірніше займе останнє місце. Крім того, за інших виборчих систем для виборця існують ще й стратегічні причини хибно репрезентувати свої вподобання. Здебільшого вони набагато слабші, й тому до стратегічної поведінки вдаються рідше.


Ю. Шведа. Технологія виборчої кампанії.

 

http://yuriy-shveda.com.ua/index.php/uk/learningprocess/schoolmaterials/discs/technologycampaign