Інструменти
Ukrainian (UA)English (United Kingdom)Polish(Poland)German(Germany)French(France)Spanish(Spain)
Неділя, 23 лип. 2017

КЛАСОВА МОДЕЛЬ ГОЛОСУВАННЯ (ІНДЕКС АЛЬФОРДА)

Класова модель голосування (Індекс Альфорда) - такий тип виборчої поведінки на інтегрованому (груповому) рівні, який зумовлений належністю виборців до певної соціальної групи.

У багатьох країнах Західної Європи належність до відповідної соціальної верстви визначала і надалі визначає (за останніх 20 років дещо менше) вплив на спосіб електоральної поведінки громадян. Індекс Альфорда - це спосіб визначення  класової орієнтації виборців. Допомагає оцінити (виміряти) залежність між належністю до певної соціальної верстви і способом голосування. Визначається як співвідношення між відсотком голосів робітників і середнього класу, які віддали свої голоси за ліві партії. Якщо спростити, то індекс Альфорда є різницею між відсотком “лівих” голосів серед робітників і відсотком “лівих” голосів серед середнього класу.

“Ліві” голоси – це ті, що були віддані на підтримку однієї з соціалістичних (соціал-демократичних) партій і партій, розташованих від них лівіше. Величина індексу Альфорда коливається  від – 100 (відсутність класової орієнтації в виборчій орієнтації) до 100 (досконалий спосіб класового голосування).

Чисельні дослідження проведені в 70-х та 80-х роках       акцентуютьувагу на падінні класової моделі голосування. Величина індексу Альфорда в окремих державах Західної Європи відрізняється суттєво, однак у 70-х і 80-х роках намітилась виразна тенденція до падіння (у Великобританії  1987 р. помічене зростання на 4 % порівняно з попередніми виборами 1983 р.).