Інструменти
Ukrainian (UA)English (United Kingdom)Polish(Poland)German(Germany)French(France)Spanish(Spain)
Четвер, 17 серп. 2017

ПАРТІЯ ВИБОРЦІВ

Партія виборців - термін запропонований Ж. Шарло для характеристики сучасних масових партій. Цей тип партії ще називають “хапай всіх партія” (catch-all party). Виникає як механізм, що має на меті поєднати широкі маси виборців із робітничого та дрібнобуржуазного середовища з існуючою системою буржуазної демократії, що стає можливим у результаті зростання загального життєвого рівня населення.

Головна мета партії - не збільшення кількості своїх членів, а здобуття голосів виборців. Сьогодні для досягнення цього завдання вже не достатньо функціонування виборчих комітетів (як це було в ХІХ ст.). Сучасна виборча партія для досягнення своїх цілей повинна мати відповідний апарат, який керує діяльністю партії та здійснює пропагандистсько-агітаційну роботу. Тому її організаційна структура є більш розвиненою, ніж партії-комітету, але ще не такою, як партії-громади.

Часто партійний апарат є повністю фаховим і виконує функції менеджерів виборчої кампанії. Прагнення здобути підтримку виборців змушує цю партію проводити пропагандистсько-агітаційну діяльність на зразок партії-громади. У робітничої партії вони запозичили типові техніки масової обробки свідомості – мітинги, маніфестації, пікніки тощо, проводять навчання партійних керівників. Навіть створюють близькі до партії громадські організації, однак робиться це в менших масштабах, ніж у партіях-громадах.

Виборчим цілям підпорядковуються й ідейно-програмні засади діяльності партії. Йдеться про те, щоб основні програмні принципи партії привертали увагу максимальної кількості виборців, нікого не відштовхували, давали кожній суспільній групі змогу віднайти щось привабливе для себе. Залежно від обставин програма партії зазнає  частих змін. Часто різні частини програми різні для інших середовищ. Конкуренція кількох виборчих партій в одній країні приводить до стирання програмно-ідеологічних відмінностей між ними. Виборча боротьба набирає швидше характеру змагання двох команд, ніж двох політичних концепцій.

Виборчі партії – це сучасні буржуазні партії. У цьому напрямі з 70-х років ХІХ ст. розвивaється Консервативна партія Сполученого Королівства, голлістська партія у Франції, обидві американські партії, німецька ХДС/ХСС. Можна також стверджувати, що в цьому напрямі рухаються деякі соціал-демократичні партії (наприклад, Соціалістична партія Австрії чи соціал-демократи Німеччини).