Інструменти
Ukrainian (UA)English (United Kingdom)Polish(Poland)German(Germany)French(France)Spanish(Spain)
П'ятниця, 21 лип. 2017

КЛАСИФІКАЦІЯ ВИБОРЧИХ СИСТЕМ ДЖ. САРТОРІ

Класифікація виборчих систем Дж. Сарторі. Учений запропонував розрізняти виборчі системи як ті, які в незначний спосіб впливають на диспропорцію голосів та мандатів, і ті, котрі впливають суттєво. Дж. Сарторі намагався у такий спосіб замінити класичні поняття “мажоритарні вибори” та “пропорційні вибори”, за допомогою термінів “сильна виборча система” та “слабка виборча система”. Порівняно з визначенням, яке ґрунтується на технічних критеріях, нова класифікація орієнтується на підсумки виборчих систем. Практично рівень пропорційності виборчих систем залежить від кількох усталених чинників, приміром, від рівня фрагментації партійної системи й від типів поведінки політичних акторів.

Так, рівень пропорційності в мажоритарних виборах загалом нижчий, аніж у пропорційних виборах. Однак наслідки виборчих систем виявляються не лише в цій залежності. Причому різний ступінь пропорційності може спричиняти різні наслідки, а однаковий рівень пропорційності в різних виборчих системах може мати своє, своєрідне походження.

Рівень пропорційності також є чітким показником ступеня фрагментації партійної системи, на який виборча система впливає не лише через більший чи менший ступінь пропорційності. Поміркована диспропорційність не позначається загалом на визначенні й класифікації виборчих систем.