Інструменти
Ukrainian (UA)English (United Kingdom)Polish(Poland)German(Germany)French(France)Spanish(Spain)
П'ятниця, 18 серп. 2017

Вона однаково гідно носила корону і кайдани

         Вона однаково гідно носила

            корону і кайданиАтена-Святомира Василівна Пашко

         20 березня на 81 році життя померла вдова Вячеслава Чорновола, громадська діячка, Почесний голова Союзу Українок, поетеса – Атена-Святомира Василівна Пашко.

         Атена Василівна народилася 10 жовтня 1931 р. в с. Бистриця (до 1947 р. – с. Пруси), Дрогобицького району Львівської області у патріотичній та побожній сім’ї вчителів. Незвичне ім’я своїй доньці дав батько – Василь Іванович – учитель німецької мови та історії давнього світу на честь грецької богині мудрості. Друге церковне ім’я – Святомира.

         Дитячі роки провела у польському містечку Церанові, де батько знайшов собі роботу. Згодом сім’я перебралася до Самбора. Навчалася Атена Василівна у Львівському лісотехнічному інституті, де здобула спеціальність інженера-хіміка.

         Після закінчення інституту працювала на Сколівщині, де й одружилась із своїм колишнім однокурсником з яким мала доньку Ірину. Далі вона працювала у Львівському університеті в Бориславі, звідки її попросиличерез активну політичну діяльність.

         З Вячеславом Чорноволом  знайомиться на квартирі у колишнього дисидента Івана Світличного. У 1969 р. в далекій Якутії – вони розписалися і стали офіційним подружжям. З нагоди одруження В. Чорновіл подарував своїй дружині великий гуцульський перстень.

         У серпні 1972 року влада заарештовала Атену Пашко, дізнавшись про це В’ячеслав Чорновіл на знак протесту оголосив голодування і її випустили. Атена Василівна завжди підтримувала чоловіка у його боротьбі і праці, їздила до нього у сибірське заслання, підпільно привозила звідти в Україну його статті. Після повторного арешту В. Чорновола - редагувала дисидентський журнал ”Український вісник”.

         Атена Пашко - організатор демократичного жіночого руху у незалежній Україні, протягом десяти років очолювала ”Союз українок”, була її Почесним головою. Коли її запитували чому вона особисто не займалася публічною політикою вона з гідністю відповідала: “Я мала свою мету. Була десять років головою жіночої організації. А крім того, була поруч з В’ячеславом.

         За визначний особистий внесок у духовне відродження України, професійну і громадську діяльність на благо українського народу була нагороджена Орденом княгині Ольги ІІІ ступеня (1997) та Орденом Свободи (2009).

        

         Атена Пашко булаталановитою поетесою. Вона авторка таких поетичних збірок: ”На перехрестях”, ”На вістрі свічки”, ”Вірую”.

         Після трагічної загибелі В. Чорновола Атена Василівна перенесла обширний інфаркт, а після ексгумації його тіла – глаукому. Перенесла три операції на око, але продовжувала працювати над впорядкуванням творів В. Чорновола для видання 10-томного збірника його праць.  

         Він був унікальною людиною.- зазначала Атена Василівна у одному із своїх інтерв’ю.- Кажу так не тому, що він – мій чоловік, бо таким він був... Мабуть, тому і вбили. А те, що це вбивство, я не сумніваюсь ні на мить. Ми зараз видаємо десятитомник його творів, то з кожним томом ще більше усвідомлюю біль втрати... Насамперед для України. Знали кого знищити. Знаєте, я відчувала, що щось може статися. Часом йому казала: ”Якби з тобою щось не сталося?..”. Він відповідав: ”Не посміють!”. Посміли...

         ПіслятрагічноїсмертічоловікаудорожнійаваріїАтенаПашкоразомзнайближчимиродичами загиблогозібралирозсипанезерноіз
КамАЗу, вякийврізалосяавтоВ. Чорновола, ізасіялинимполе. Колосочки згодом розвезли по всій Україні. Будемо вірити, що цей засів дасть гідний врожай! Спи спокійно!

         Ю. Шведа - політолог.