Інструменти
Ukrainian (UA)English (United Kingdom)Polish(Poland)German(Germany)French(France)Spanish(Spain)
П'ятниця, 18 серп. 2017

ФІРТАШГЕЙТ!!!

ФІРТАШГЕЙТ ЯК ІНДИКАТОР БОРОТЬБИ З ПОЛІТИЧНОЮ КОРУПЦІЄЮ

 

Про те, що гроші є "материнським молоком" політики - знають усі. Однак у цивілізованих державах давно зрозуміли, що боротьба з корупцією в суспільстві починається саме з боротьби з нею на найвищому (політичному) рівні.

 

Ось кілька прикладів:

 

У 1992 р. президент Бразилії Коллор де Мелло пішов у відставку під загрозою імпічменту по справі, пов'заній з підозрою в отриманні нелегальних грошей на проведення виборчої кампанії. Його довірену особу, що займалася пошуками грошей на вибори, було вбито в 1996 р. аби уникнути розголошення оборудок на найвищому політичному рівні.

 

1994 р. керівника виборчої кампанії президента Колумбії Ернесто Самперса та інших вищих керівників ув'язнили  чере скандал, пов'язаний з отриманням грошей на проведення виборчої кампанії від... торговців наркотиками.

 

1997 р. прем'єр-міністр Чеської республіки Вацлав Клаус пішов у відставку після звинувачення у фальсифікації звітів і нелегальному фінансуванні виборчої кампанії, наданні пільг та преференцій донорам, пов'язаних з державною програмою приватизації.

 

1981 р. після оприлюднення інформації про те, що Концерн Фліка нелегально надавав фінансування головним німецьким партіям взамін надання пільг у сфері бізнесу - спікер парламенту та 2 міністри пішли у відставку. Загальна кількість відкритих кримінальних справ пов'язаних з фінансуваннм політичних кампаній становила тоді 1800.

 

1996 р. колишніх президентів Південної Кореї ув'язнили Ро Тай Ву (на 17 р.), а Чун До Хвана (довічно) за звинувачення у створенні спеціального таємного фонду, який використовувався на підкуп посадовців та на вибори.

 

1996. Після президентських виборів 1996 р. Демократичний Національний Комітет повернув 2.8 млн. доларів (80 % цієї суми було внесено двома американцями китайського походження). Комісія Урядових справ Сенату, яка проводила розслідування цієї справи заявила про існування плану Китаю з метою впливу на політику США.

 

1997 р. Новообраний уряд лейбористів звинуватили у тому, що він змінив свою політику стосовно реклами тютюну на телебаченні після того як отримав 1.4 млн. долл США пожертвувань від фірми на користь якої було прийняте дане рішення. Пожертвування повернули. Невдовзі Комітет зі Стандартів суспільного життя рекомендував оприлюднювати усі пожертви на користь партії на суму понад 7 тис. доларів.

 

У 2000 р. Гельмута Коля примусили піти у відставку з посади почесного голови Союзу Християнських демократів у зв'язку з викриттями про нелегальні пожертвування на користь ХДС за час його головування. Голова ХДС з фінансів та бюджету Вольфган Хюллер повісився за нез'ясованих обставин. ХДС виплатив 20.5 млн доларів США штрафів за злочини пов'язані з політиними фінансами.

 

2000 р. партію прем'єр-міністра Ізраїлю Егуд Барака оштрафували на 2.6 млн долл США за порушення обмежень витрат на виборах у 1999 р., використання великої кількості неприбуткових організацій, що здобували гроші, які потім використовували на проведення виборчої кампанії Барака.

 

2000 р. Колишній прем'єр-міністр Італії від Соціалістичної партії Беттіно Краксі помер у вигнанні в Тунісі, куди втік, щоб уникнути ув'язнення за злочини, пов'язані з фінансуванням у політичній сфері. А Християнсько-Демократичну партію фактично було знищено на початку 90-х рр. потоком звинувачень щодо нелегального фінансування політичних кампаній посадовцями з Мілану.

 

2001. Мультимільйонера, власника засобів телекомунікації Тхаскін Шинаватра вибрали прем'єром після перемоги його партії на виборах. Проте невдовзі висунули звинувачення в тому, що в 1997 р. він не задекларував понад 200 млн. долл власного майна. Під тиском суспільного резонансу він змушений був подати у відставку. Якщо б його вину було доведено він би втратив право займатися політичною діяльністю.

 

P.S. Про політику та "брудні" гроші в Україні знають усі!

Однак свідчення, які дані Фірташем в суді під присягою мають інше смислове навантаження, аніж  бездоказові  чутки!!!

Чи стануть вони імпульсом для боротьби з корупцією, яка пронизала усі сфери суспільного життя й тягнеться від вищих ешелонів української влади, а чи черговим "прикрим непорозумінням" - покаже час. Однак абсолютно зрозуміло, що Фірташгейт є лакмусовим папірцем готовності й здатності українського політичного істеблішменту "жити по-новому".