Інструменти
Ukrainian (UA)English (United Kingdom)Polish(Poland)German(Germany)French(France)Spanish(Spain)
П'ятниця, 18 серп. 2017

"БРУДНІ" ГРОШІ ТА ВИБОРИ

“Брудні гроші” та вибори. “Брудні гроші” — це нелегальні, тіньові фінансові ресурси, які залучають для проведення виборчої кампанії. На думку багатьох дослідників, “брудні гроші”, задіяні в політиці є найстрашнішою загрозою сучасній демократії. 

Використання у виборчій кампанії “брудних грошей” підміняє представницьку функцію партії на забезпечення вузьких, приватних інтересів, комерціалізацію владних повноважень, застосування легітимної влади на користь власного, напівзаконного бізнесу. У такому сенсі тіньові кошти на виборах — найбільша загроза демократії не лише фактично, а й інституційно. Вони впливають на зростання конкуренції, свободи та вільного волевиявлення суспільних прагнень громадян.

Прoілюструємо наслідки, до яких призводить використання брудних грошей на конкретних прикладах:

1. Скандал Бофорів 1987 р. пов’язаний з наданням незаконних коштів політикам, близьким до прем’єр-міністра Індії Р. Ганді за контракт на поставку шведських комплектуючих до вогнепальної зброї. Факти засвідчили, що уряд прийняв пропозиції про перерахування отриманих коштів до партійних фондів.

2. Соціалістична партія Іспанії суттєво втратила репутацію, бо 1989 р. під час виборів отримала нелегальні кошти, замасковані під контракти з надання консультаційних послуг компанії ФІЛЕСА.

3. Президент Бразилії К. де Мело 1992 р. подав у відставку під загрозою імпічменту. Його звинувачували  в отриманні нелегальних грошей на проведення виборів.

4. Керівника виборчої кампанії Президента Колумбії Е. Самперса 1994 р. ув’язнили за отримання грошей на проведення кампанії від торговців наркотиками.

5. Демократичний національний комітет  США після президентських виборів 1996 р. повернув 2,8 млн дол. нелегальних, або незаконних внесків (майже 80 % цієї суми зібрали два американці азійського походження).

6. У 1996 р. ув’язнили колишніх Президентів Південної Кореї Р. Тай Ву (до 17 років) та Ч. Д. Хвана (довічно) за створення незаконного партійного фонду, кошти якого використовували на потреби виборчих кампаній і підкуп високопосадовців.

7. Справа “Формула 1” 1997 р. Новообраний уряд британських лейбористів звинуватили у тому, що він змінив політику стосовно реклами тютюну на телебаченні після одержання 1,4 млн дол. США пожертвувань від фірми, на користь котрої було прийнято це рішення. Пожертвування повернули, правила змінили. Комітет зі стандартів суспільного життя рекомендував обов’язково оприлюднювати інформацію про всі пожертвування на суму понад 7 тис. дол. США (крім того, у Великій Британії політичні фінанси розглядали як приватну справу політиків, і держава у ці питання не втручалася).

8. В. Клаус 1997 р. подав у відставку з посади Прем’єр-міністра Чеської Республіки у зв’язку з фальсифікацією звітів і нелегальним фінансуванням виборчої кампанії за рахунок надання пільг донорам, що пов’язані з урядовою програмою приватизації.

9. Комісія урядових справ сенату, яку контролювали республіканці 1998 р., заявила про плани комуністичного Китаю з метою впливу на політику США надавали фінансову підтримку демократам.

10. Ліберальну партію Австралії 1998 р. звинуватили в отриманні безвідсоткової позики на проведення виборів від громадської організації, заснованої комерційною структурою.

11. Партію Прем’єр-міністра Ізраїлю Е. Барака оштрафували на 2,6 млн дол. США за порушення обмежень витрат на виборах 1999 р. Вона використала велику кількість незалежних неприбуткових організацій, що збирали гроші, які згодом використовували на проведення виборчої кампанії.

12. Християнсько-демократична партія Італії фактично була знищена в 90-х роках ХХ ст. потоком звинувачень про нелегальне фінансування політичних кампаній. Колишній Прем’єр-міністр цієї держави від Соціалістичної партії Б. Краксі помер у вигнанні в Тунісі, куди втік, аби уникнути ув’язнення за фінансові зловживання.

13. “Афера Фліка” у Німеччині 2000 р. змусила Г. Коля подати у відставку з посади почесного голови Союзу християнських демократів. Під час розслідування з’ясувалося, що концерн Фліка робив величезні відрахування на користь основних партій за на надання пільг у сфері бізнесу. Спікер бундестагу та два міністри подали у відставку.

14. Після відставки колишнього Президента Франції Н. Саркозі проти нього відкрито розслідування з приводу незаконного отримання коштів на виборчу кампанію.

 

Ці факти засвідчують серйозну загрозу впливу “брудних грошей” на вибори і політику.